Skip to content

Światło nasieniu szkodzi

przez

ahator

Mężczyźni powinni dwa razy się zastanowić, zanim sięgną po swój smartfon w nocy. Nowe badanie wykazało korelację między korzystaniem z mediów elektronicznych w nocy a niską jakością spermy.

Wstępne wyniki pokazują, że większa ekspozycja na urządzenia elektroniczne emitujące światło wieczorem i po snu wiąże się z pogorszeniem jakości spermy. Koncentracja plemników, ich ruchliwość i ruchliwość progresywna – zdolność plemników do „pływania” – były niższe, a odsetek plemników niezdolnych do pływania był wyższy u mężczyzn, którzy zgłaszali większe zużycie smartfonów i tabletów w nocy.

„Używanie smartfonów i tabletek wieczorem i po snu było skorelowane z obniżeniem jakości spermy. Ponadto, korzystanie ze smartfonów wieczorem, korzystanie z tabletek po snu i korzystanie z telewizji wieczorem było skorelowane ze spadkiem koncentracji spermy”, powiedział główny badacz Amit Green, doktorant, kierownik badań i rozwoju w Instytucie Sleep and Fatigue w Assuta Medical Center w Tel-Avivie.

„Według naszej najlepszej wiedzy, jest to pierwsze badanie, które informuje o tego typu korelacjach między jakością spermy a czasem ekspozycji na światło o krótkiej długości fali emitowane przez media cyfrowe, zwłaszcza smartfony i tablety, wieczorem i po snu”.

Badacze uzyskali próbki nasienia od 116 mężczyzn w wieku od 21 do 59 lat, którzy poddawani byli ocenie płodności. Uczestnicy wypełnili ankiety dotyczące ich nawyków snu i korzystania z urządzeń elektronicznych.

Stwierdzono również korelację między dłuższym czasem snu a większą całkowitą ilością plemników i większą ruchliwością progresywną. Natomiast większa senność związana była z gorszą jakością plemników.

źródło

tam

Śpij pan

tam

Brak straszny