Skip to content

Dobra noc bez telefonu

przez

ahator

Nowe badanie wykazało, że strach przed brakiem kontaktu z telefonem komórkowym – „nomofobia” – jest niezwykle powszechny wśród studentów uczelni i wiąże się bezsennością.

Wstępne wyniki pokazują, że 89% studentów uczelni wyższych miało umiarkowaną lub silną nomofobię. Większa nomofobia była istotnie związana z większą sennością w ciągu dnia i większą liczbą zachowań związanych z niską jakością snu.

Stwierdziliśmy, że studenci, którzy doświadczają więcej „nomofobii” częściej doświadczają także senności i gorszej higieny snu, takich jak długie drzemki i niespójne godziny snu i budzenia”, powiedziała główna autorka, dr Jennifer Peszka, profesor psychologii w Hendrix College w Conway, Arkansas.

Podczas gdy Peszka spodziewała się, że nomofobia będzie powszechna wśród uczestników badania, była zaskoczona jej wysoką częstością występowania.

„Ponieważ nasze badania sugerują związek między nomofobią a gorszym snem, warto zastanowić się, jakie będą konsekwencje, jeśli nasilenie nomofobii będzie nadal rosło” – powiedziała Peszka.

W badaniu wzięło udział 327 studentów uniwersytetów w średnim wieku 20 lat. Uczestnicy wypełnili kilka kwestionariuszy, w tym Kwestionariusz Nomofobii, Skalę Senności Epworth oraz Wskaźnik Higieny Snu.

Peszka zauważyła również, że jednym z powszechnych zaleceń dotyczących poprawy nawyków sennych jest ograniczenie korzystania z telefonu przed i w trakcie snu. Powiedziała jednak, że dla osób z nomofobią zalecenie to może raczej nasilić lęk przed snem i zaburzyć sen, niż go poprawić.

„Zalecenie, aby ograniczyć korzystanie z telefonu na dobranoc, co ma na celu poprawę snu i wydaje się dość proste, może wymagać dostosowania lub rozważenia dla tych osób”, powiedziała.

Zespół badawczy obejmował współśledczych David Mastin, PhD, i Bruce Moore, PhD, z University of Arkansas w Little Rock, gdzie inni współautorzy są studentami studiów licencjackich: Shalonda Michelle, Benjamin T. Collins, Nataly Abu-Halimeh, Monnar Quattom, Maya Henderson, Madison Sanders i Jeremiah Critton.

czytaj też  Skąd się biorą perkusiści?

źródło

tam

Brak straszny

tam

Skąd się biorą perkusiści?