Skip to content

Brak straszny

przez

ahator

Poczucie paniki, kiedy człowiek jest z dala od swojego smartfona, może być związane z ogólnym poczuciem nieadekwatności i niższości, sugeruje nowe badanie młodych ludzi w Portugalii.

W badaniu, opublikowanym w najnowszym numerze czasopisma Computers in Human Behavior Reports, stwierdzono, że płeć nie ma wpływu na to, czy ludzie będą się czuli lękliwi czy niespokojni bez swoich telefonów. Badanie sugeruje jednak, że osoby, które czują się w ten sposób bardziej niespokojne i obsesyjnie-kompulsywne w codziennym życiu niż inni ludzie.

„To ten strach, to paniczne uczucie, „o, nie, zostawiłem telefon w domu”, powiedziała Ana-Paula Correia, jedna z autorek badania, profesor nadzwyczajny na wydziale studiów edukacyjnych na Uniwersytecie Stanowym Ohio i dyrektor Centrum Edukacji i Szkoleń w Ohio State’s Center on Education and Training for Employment.

Badanie to opierało się na wcześniejszej pracy Correii, która stworzyła kwestionariusz oceniający zależność osób od ich smartfonów i zbadała termin „nomofobia” – strach przed byciem z dala od swojego smartfona. (Nomofobia nie jest uznawana za diagnozę przez American Psychiatric Association).

Dla tego badania, naukowcy podali, że kwestionariusz i inny, który oceniał psychopatologiczne objawy, takie jak lęk, obsesja przymusu i poczucie nieadekwatności do 495 dorosłych w wieku 18 do 24 lat w Portugalii. Dorośli ci zgłosili, że używają swoich telefonów od czterech do siedmiu godzin dziennie, głównie do aplikacji społecznościowych.

Badacze stwierdzili, że im więcej uczestników używało swojego smartfonu każdego dnia, tym większy stres zgłaszali, że czują się bez telefonu. Nieco ponad połowa uczestników badania to kobiety; badanie nie wykazało związku między płcią a poczuciem nomofobii.

Badacze stwierdzili również, że im więcej uczestników zdobywało punkty za obsesję, tym bardziej obawiali się czuć się bez swojego telefonu. Obsesję-kompulsję mierzono, prosząc uczestników o ocenę tego, jak bardzo czuli się zmuszeni do „sprawdzania i podwójnego sprawdzania tego, co robisz” i podobnych pytań.

czytaj też  Dobra noc bez telefonu

Istnieje różnica pomiędzy normalnym korzystaniem ze smartphone’a, które jest korzystne dla życia danej osoby – na przykład, rozmowa wideo z przyjaciółmi, kiedy nie można być razem osobiście lub używać go do pracy – a korzystaniem ze smartphone’a, które zakłóca życie danej osoby. Correia powiedziała, że tego typu zachowanie jest bardziej prawdopodobne, że może powodować niepokój, gdy jesteśmy z dala od naszych telefonów.

A wyniki badania sugerują, że ludzie doświadczający napięcia mogą postrzegać swoje telefony jako narzędzie zarządzania stresem.

„Ta koncepcja to coś więcej niż tylko telefon,” powiedziała Correia. „Ludzie używają go do innych zadań, włączając w to media społecznościowe, łącząc się, wiedząc, co dzieje się z ich wpływami z mediów społecznościowych. Więc bycie z dala od telefonu lub telefonu z niską baterią może jakby zerwać to połączenie i pozostawić niektórych ludzi z uczuciem wzburzenia.”

źródło

tam

Światło nasieniu szkodzi

tam

Dobra noc bez telefonu